Cirkevný sobáš v kostole

Fotokutik - Prémiová fotobudka na svadbu | Svadobny dar

Cirkevný sobáš v kostole

cirkevný sobáš - adam kuric - fotograf

Cirkevný sobáš: Čo o ňom potrebujete vedieť?

Pestrofarebné vitrážové okná, nezameniteľný zvuk organu a červený koberec, ktorý vedie k mužovi vášho života. Kráčate uličkou v najkrajších šatách pod slnkom a užívate si dojaté pohľady vašich najbližších. Toto je predstava azda každej nevesty romantičky. Áno, svadba v kostole má svoje čaro, no aj tu je potrebné prihliadať na podmienky, ktoré sa s ňou spájajú. 

  • Svätý krst – Prvou a najdôležitejšou podmienkou uzavretia manželstva v kostole je, že aspoň jeden zo snúbencov musí byť pokrsteným kresťanom. Pokiaľ však jeden z vás pokrstený nie je, môžete požiadať biskupstvo o dišpenz. Jedná sa o povolenie na uzavretie manželstva s kresťanom, čím neveriaci potvrdzuje, že nebude brániť budúcemu manželovi/manželke vychovávať spoločné deti podľa kresťanských zásad. 
  • Musí sa jednať o prvé manželstvo – Cirkev neuznáva rozvody, a preto vás v kostole neoddajú pokiaľ ste už v minulosti uzavreli iný manželský zväzok. Toto sa však netýka snúbencov, ktorí ovdoveli alebo tých, ktorých predošlé manželstvo nebolo podľa cirkvi právoplatné. 
  • Absolvovanie prípravy na manželstvo – Pred samotným obradom je povinné, aby snúbenci podstúpili takzvanú predmanželskú náuku. Tá sa koná v dostatočnom časovom predstihu, čo obvykle býva aj rok pred sobášom. V priebehu niekoľkých sedení s oddávajúcim kňazom, odborníkmi a manželskými pármi sa preberajú témy zo psychológie, pedagogiky a medicíny súvisiace s manželstvom. Pripravte sa však aj na to, že budete otvorene hovoriť o najcitlivejších témach, ktoré sa týkajú každého partnerského súžitia. Cieľom tejto náuky je to, aby sa snúbenci navzájom spoznali aj po stránkach, ktoré nemajú natoľko preskúmané. Prostredníctvom intenzívnej komunikácie a rôznych partnerských úloh si overia, či sú pripravení na to, stráviť spolu zvyšok svojho života. 

Ako postupovať pri vybavovaní cirkevného sobášu?

Vaše prvé kroky by mali smerovať za kňazom na farnosť, v ktorej chcete mať obrad. Tu si musíte dohodnúť termín sobášu. Nezabudnite si so sebou vziať vaše platné občianske preukazy, rodné a krstné listy.

Ak už máte dohodnutý dátum svadby, nasleduje návšteva matriky, ktorá prislúcha k farnosti, v ktorej budete mať obrad. Na matriku musíte ísť spolu, ideálne 2-3 mesiace pred sobášom, aby ste vyplnili žiadosť o uzavretie manželstva. Tu takisto predložíte občianske preukazy a rodné listy. Ešte pred cestou na matriku, by ste sa mali dohodnúť na tom, aké priezviská budete po svadbe používať. 

Koľko stojí cirkevný obrad?

Na rozdiel od civilného sobášu, za cirkevný sa neplatí. Je však zvykom dať kňazovi, ale aj ostatným účastníkom obradu, napríklad miništrantom, aspoň symbolickú čiastku peňazí. Tá sa zvyčajne pohybuje medzi 30 – 100 eurami.

Plusy svadby v kostole:

  • Miesto s neobyčajnou atmosférou ideálne na romantické svadobné fotografie
  • Výnimočný hudobný sprievod 
  • Intenzívny duchovný zážitok pre veriacich 
  • Osobný prístup oddávajúceho – Keďže sa s kňazom už bližšie poznáte z predmanželskej prípravy, jeho prístup k vám je oveľa osobnejší než pri civilnom obrade. 
  • Dobrovoľný finančný príspevok za obrad

Mínusy svadby v kostole

  • Rozvedeným sobáš nie je povolený 
  • Obmedzenia pri výbere hudby a výzdoby – Ak ste si predstavovali, že bude svadobnou uličkou cupitať malé dievčatko a rozhadzovať lupienky ruží do všetkých strán, pravdepodobne vás sklameme. Väčšina kňazov sa striktne drží tradičnej a skromnej výzdoby, hudby, ako aj samotného priebehu obradu. 

Veríme, že sme vám týmto článkom aspoň v skratke priblížili ako funguje príprava na cirkevný obrad a čo jej predchádza. Každý kňaz je však iný, má rozdielne postupy, a preto sa aj podmienky pre váš sobáš môžu líšiť. Neváhajte s ním konzultovať všetky vaše nejasnosti ale aj želania, aby bol váš deň ako vystrihnutý z rozprávky.

Máte otázky?
Využite Online chat 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *